Öppna stäng menyn
En bild på ett stort hus
En bild på ett hus
En bild en telefon mm
En bild en karta

Offentliga toaletter i Gamla Stan Stockholm

Det finns relativt gott om offentliga toaletter i Gamla Stan, de flesta för både herr- och dam, en för bara herrar och en för handikappade. Se listan resp. kartan längre ner på denna sida. Förutom den enda toalettet för bara herrar kostar den pengar att utnyttja dem, alternativt kan man ladda ner en app.

Bild på en offentlig toalett
Ikoner/symboler på offentliga toaletter i Gamla Stan

 

Alla offentliga toaletter Gamla Stan

Gata/torgHDHKLatLong
Tage Erlanders plats 11159.32711518.069463
Österlånggatan 3011159.3235318.07369
Munkbrogatan 1911059.32262618.069152
Södra Riddarholmshamnen 11059.32428518.062671
Skeppsbron 4811059.32183318.074259
Slottsbacken 611059.32611318.072896
Källargränd 410059.32558218.071061
Norrbrogatan 11059.32833518.070096
H: Herrar, D:Damer, HK:Handikappade

 

Bild på ikonen för Apple appstore

Bild på ikonon för Android appstore

Offentliga toaletter

Tabellen ovan visar alla offentliga toaletter i Gamla Stan, de som alltid är öppna.

Alla offentliga toaletterna kräver betalning om du vill sitta ner. Betalning kan ske på 3 olika sätt: 1-Betala med mynt, 5 kronor eller 10 kronor. 2-Betala med mobilen genom att SMS:a en kod till ett telefonnummer, svaret knappar du in på panelen toaletten som öppnar dörrren. 3-Ladda ner Coincode appen via ovan knappar.

De offentliga toaletter som är i form av separat utomhusbyggnad har två dörrar, en på framsidan där du kan sitta ner och en på baksidan där man står upp (pissoar). Pissoaren är normalt gratis. Notera att toaletten vid Tage Erlanders plats har luftpumpning för rullstolar, cyklar och barnvagnar under sommarhalvåret som extra service. Den offentliga toaletten vid Källargränd 4 är endast en pissoar och är gratis.

Längre ner på sidan finns en karta (Google maps) med alla offentliga toaletterna utmarkerade. Klicka på en symbol så visas toalettens adress.

 

Övriga toaletter

Förutom du offentliga toaletterna finns det en rad andra ställen med toaletter men dessa har olika öppettider beroende på säsong, ibland utan krav på betalning och ibland med krav på betalning. Några exempel på dessa toaletter är:

Slottsboden vid det Kungliga slottet. Under sommarperioden är dessa toaletter öppna med ingång från den Yttre Borggården. Under vinterperioden är de öppna med ingång från Slottsboden. Här finns även handikapptoalett.

Alla museerna i Gamla Stan har också toaletter (exkl. Kungliga slottets representationsvåningar), de museer i Gamla Stan som inte kräver entréavgift är i första hand Myntkabinettet och Medeltidsmuseet.

 

 

 



Test