Öppna stäng menyn
En bild på ett stort hus
En bild på ett hus
En bild en telefon mm
En bild en karta

Offentliga toaletter i Gamla Stan Stockholm

Det finns relativt gott om offentliga toaletter i Gamla Stan, både för herrar, damer och handikappade, man måste bara vet var och det försöker vi hjälpa till med på denna sida. Läs mer om toaletterna nedan och på kartan längst ner har vi dessutom markerat ut dem.

 

Bild på en offentlig toalett
Ikoner/symboler på offentliga toaletter i Gamla Stan

 

Alla offentliga toaletter Gamla Stan

Gata/torgUDHHKSKLatLong
Tage Erlanders plats 111059.32711518.069463
Österlånggatan 30111059.3235318.07369
Munkbrogatan 19020059.32262618.069152
Södra Riddarholmshamnen 251159.32442218.063176
Skeppsbron 38111059.32316818.075267
Slottsbacken 6111059.32611318.072896
Källargränd 4100059.32558218.071061
Strömparterren 011159.32857118.069828
U: Urinoar, DH:Damer&Herrar, HK:Handikappade, SK:Skötrum

 

Bild på ikonen för Apple appstore

Bild på ikonon för Android appstore

Offentliga toaletter

Tabellen ovan visar alla offentliga toaletter i Gamla Stan, de som alltid är öppna året runt. Notera att med urinoar menar vi en toalett speciellt för herrar som vi urinera, det finns ingen toalettstol och ofta heller ingen vattenkran eller handfat. För handikapptoaletten gäller normalt att den delas med Dam/Herrtoaletten, vi redovisar den separat i tabellen ovan endast för tydlighetens skull.

Alla toaletter där du kan sitta ner, Dam&Herrtoalett samt Handikapptoalett kostar pengar, för det mesta går det att betala med 5-kronor och 10-kronors mynt menpå vissa ställen är det mobilen som gäller för att komma in. En app som fungerar på vissa ställen är Coincode appen och den kan du ladda ner via ovan länkar till Apple App Store eller Google Play. Urinoarerna är normalt gratis.

Toaletten på Riddarholmen

Bilden ovan visar den offentliga toaletten på Riddarholmens södra parkering där det finns ett stora antal toalettrum för både damer, herrar, handikappade samt även ett skötrum.

De offentliga toaletter som är i form av separat utomhusbyggnad har minst två dörrar, ofta är den ena en s.k. urinoar som passar bäst för män och oftast är gratis. Den andra är för både damer och herrar som behöver sitta ner. På vissa toaletter finns även luftpump och vattenkran på utsidan.

 

Övriga toaletter

Förutom du offentliga toaletterna finns det en rad andra ställen med toaletter men dessa har olika öppettider beroende på säsong, ibland utan krav på betalning och ibland med krav på betalning. Några exempel på dessa toaletter är:

Slottsboden vid det Kungliga slottet. Under sommarperioden är dessa toaletter öppna med ingång från den Yttre Borggården. Under vinterperioden är de öppna med ingång från Slottsboden. Här finns även handikapptoalett.

Alla museerna i Gamla Stan har också toaletter (exkl. Kungliga slottets representationsvåningar), de museer i Gamla Stan som inte kräver entréavgift är i första hand Myntkabinettet och Medeltidsmuseet, tänk bara på att toaletterna här är avsedda för museets besökare.

 



Test