Öppna stäng menyn
En bild på ett stort hus
En bild på ett hus
En bild en telefon mm
En bild en karta

Parkering i Gamla Stan Stockholm

Vi rekommenderar att inte ta bilen vid ett besök i Gamla Stan. Parkering är dyrt, det finns ett begränsat antal platser och övervakningen av felparkerade fordon är intensiv. Väljer du att i alla fall ta bilen hittar du parkeringsplatserna i Gamla Stan i listan/på kartan nedan. Det gäller även parkeringsplatser för bussar.

Bild på en parkering

 

Alla parkeringsområden i Gamla Stan

TypGata/torgPlatserLatLong
BilparkeringLilla Nygatan 9Ca 1059.32458118.067124
BilparkeringSlottskajen Ca 2059.32711518.069559
BilparkeringRiddarhuskajen 1259.32641418.064967
BilparkeringSödra Riddarholmshamnen Ca 12059.32403918.063594
BilparkeringMunkbrogatan 13Ca 3559.32320118.068486
BilparkeringSkeppsbrokajen 108Ca 7059.32224918.074892
BilparkeringSkeppsbrokajen 103Ca 10059.32618418.075546
BilparkeringSlottsbacken SydCa 2059.32631618.07398
BilparkeringSlottsbacken NorrCa 4059.32660618.073583
BilparkeringNorra Riddarholmshamnen Ca 3059.32617918.062199
BussparkeringSlottskajen 1659.32724118.070171
BussparkeringSkeppsbron 18-1059.32738318.07339
BussparkeringSlottsbacken Buss4-659.3261918.072542
BussparkeringMunkbroleden 1259.32256618.069323
GarageSlottsbacken Garage459.32610218.072907

Till dessa parkeringsområden kommer ca 6 platser vid den östra delen av Riddarholmskyrkan, gatuparkering längs Lilla Nygatan och Stora Nygata samt Slussplan. Vid de flesta parkeringsplatser finns dessutom speciella platser för motorcyklar och mopeder samt utmärkta platser för handikappsbilar. Längst i sydöst på Riddarholmen brukar det att gå bra att parkera bussar.

Info om betalning, parkeringsböter, borttransport av bilen mm.

Regler för parkering av bilen uppfattas ofta som svåra att förstå och krångliga, för att undvida få parkeringsböter rekomenderar vi att läsa Transportstyrelsens broschyr "Stanna och parkera" som du hittar här.

Bild på skylt för p-automat

Betala parkeringen gör du i parkeringsautomaten som alltid finns i närheten av parkeringsplatsen, många gånger sitter en skylt som ser ut som den ovan högst upp på parkeringsautomaten.

Bild på betalningsregler

Ett exempel på hur informationstavlan med betalningsregler kan se ut vid parkeringsautomaten syns på bilden ovan. Kostnaden för att parkera på parkeringen där denna skylt står är 50 kronor/timme. För boende i området gäller speciella bestämelser som står att läsa på mitten av skylten. Längst ner visas de kort som accepteras som betalningsmedel samt att det är Stockholms stad som ansvarar för denna parkering och inte ett privat parkeringsbolag.

De olika sätt som normalt accepteras för att betala parkeringen är kort, app, mobil eller mynt. Mynt är ovanligast och kort är vanligast. För att parkera på Stockholms stads parkeringsområden går det att ladda ner deras App via länkarna nedan.

Bild på Apple store ikon

Bild på Android ikon

Parkeringsböter är inte kul att få men det händer trots allt. Förutom att inte ha betalat för parkeringen finns de en rad andra orsaker till att få parkeringsböter, t.ex. inte lämnat biljetten synlig innanför rutan, inte stå inom markerat område o.s.v. Allt detta om mer finns att läsa via länken "Transportstyrelsens broschyr Stanna och parkera". Storleken på parkeringsboten beror på vilket fel som begåtts men räkna med mellan 700-1 200 kronor i Stockholm (år 2016). Om bilen står så illa att den transporteras bort gäller mycket högre avgifter. Man kan få flera parkeringsböter i rad för samma fel men det måste gå minst 6 timmar mellan tillfällena och ett nytt kalenderdygn skall vara påbörjat.

Parkeringsböterna skall alltid betalas även om du anser att de är felaktiga, du kan bestrida dem i efterhand men måste betala dem även om du anser att de är fel. Betalas inte parkeringsböter kommer merkostnader till som straffavgifter mm.

Går det att slippa parkeringsböter med en bil som har utländska registreringskyltar? Nej, den 1:a jnuari år 2016 inleddes ett sammarbete mellan de olika länderna inom EU för att komma åt detta tidigare så stora problem. Stockholms stad anlitar det brittiska företaget "Euro Parking Collection" som driver in parkeringsböter i hela Europa. En sak man dessutom skall komma i håg är att på en obetald parkeringsbot som måste drivas in i ett annat EU land läggs en ganska hög straffavgift. Bättre att betala m.a.o.

Längre ner på sidan finns en karta (Google maps) med alla parkeringsområdena utmarkerade. Klicka på en symbol så visas områdets adress.

 

 



Test