Öppna stäng menyn
En bild på ett stort hus
En bild på ett hus
En bild en telefon mm
En bild en karta

Parkering i Gamla Stan Stockholm

Med parkering menar vi parkering för bilar, bussar, motorcyklar, mopeder och cyklar. Det finns speciella parkeringsplatser för alla dessa transportmedel i Gamla Stan. För dig som tänker ta bilen rekommenderar vi att tänk en gång till, det är dyrt, det finns relativt få parkeringsplatser och övervakningen är intensiv så det är lätt att få parkeringsböter. Ta istället allmänna kommunikationsmedel, cykeln eller en promenad om det är möjligt.

Nedan hittar du alla parkeringsplatser vi känner till i Gamla Stan, från det nästan gömda parkeringsgaraget för bilar under Slottsbacken till de stora bussparkeringarna nedanför det Kungliga slottet. Har du en moped måste du veta vad som gäller för parkering, det är olika för klass 1 resp. klass 2.

Bild på en parkering

 

Alla parkeringsområden i Gamla Stan

TypGata/torgPlatserLatLong
BilparkeringBirger Jarls torg 659.32551118.062264
BilparkeringBirger Jarls torg 859.32466318.063776
BilparkeringBirger Jarls torg 559.32445518.064581
BilparkeringBirger Jarls torg 1659.32482118.064377
BilparkeringKornhamnstorg Öst659.32292218.071287
BilparkeringKornhamnstorg Norr559.32290618.070557
BilparkeringMälartorget Väst2059.32313618.068465
BilparkeringMälartorget Öst1059.32299918.068916
BilparkeringMunkbron Öst659.32480518.067092
BilparkeringMunkbron Väst959.32447718.066899
BilparkeringTyska Brunnsplan 259.32384718.072778
BilparkeringKällargränd 259.32557718.071276
BilparkeringLilla Nygatan 2059.32375418.068669
BilparkeringMunkbrogatan 859.32354618.067853
BilparkeringNorra Riddarholmshamnen 3059.32622318.062307
BilparkeringRiddarhuskajen 1659.32643118.064914
BilparkeringSkeppsbrokajen 12059.32602618.075718
BilparkeringSlottsbacken 82059.32625518.073658
BilparkeringSlottsbacken P-hus1759.32604218.072746
BilparkeringSlottskajen Väst2059.3272918.070053
BilparkeringSlottskajen Öst859.32794718.07207
BilparkeringSödra Riddarholmshamnen 3559.32434518.063068
BilparkeringStora Gråmunkegränd 559.32514418.067081
BilparkeringStorkyrkobrinken 759.32571418.067939
BussparkeringMunkbroleden 259.32265418.069087
BussparkeringSkeppsbron Norr859.32766218.073046
BussparkeringSlottsbacken 1459.32618418.07237
BussparkeringSlottskajen Öst459.32768918.071651
BussparkeringSlottskajen Väst559.32691818.069313
BussparkeringSödra Riddarholmshamnen 559.32403918.063637
CykelparkeringKornhamnstorg 5059.32282918.071083
CykelparkeringMälartorget 3059.323318.068272
CykelparkeringTyska Brunnsplan 3059.32393518.072703
CykelparkeringSlottsbacken 2059.32635418.074527
CykelparkeringTrångsund 81059.32539118.070096
MotorcykelparkeringMälartorget 1059.32270918.06928
MotorcykelparkeringMunkbron Väst359.3246318.066931
MotorcykelparkeringSlottsbacken 1559.32643618.074591
MotorcykelparkeringSödra Riddarholmshamnen 1059.32449818.062768
MotorcykelparkeringStorkyrkobrinken 1059.32580118.066823

Ovan är alla parkeringar i Gamla Stan listade, har vi missat något så hör av dig så uppdaterar vi. Totalt så finns det ca 401 parkeringsplatser för bilar, ca 28 för bussar, ca 48 för motorcyklar och ca 140 för cyklar. Tycker du det låter mycket? Tänk då att det bor ca 3 500 personer i Gamla Stan och varje dag arbetar det drygt 12 000 person där och några andra parkeringsplatser än dessa finns inte.

Nedan har vi sammanställt lite info om de vanligaste frågorna gällande parkering. Vi rekommenderar dock alla att i första hand läsa Stockholms stads webbplats avseende parkering i Stockholm här, där finns också info om Parkeringstillstånd, Betalning, Felparkering, Parkeringsregler med mera.

Längst ner på denna sida hittar du också en karta (Google maps) som visar alla parkeringsområden som finns i listan. Vill du har en överskådligare karta så hittar du den här, klicka bara på parkeringssymbolen så visas alla parkeringsområden i Gamla Stan med lite snabbinfo.

 

Handikapplatser

Det vi inte har visat separat f.n. är handikapplatser som finns vid de flesta bilparkeringarna. Här vill vi påpeka att de två parkeringsplatserna för bilar på Tyska brunnsplan är båda handikapplatser, samma gäller för parkeringsplatserna för bilar på Källargränd.

Parkering av mopeder

Mopeder skall enligt Stockholms stad parkeras olika beroende på om de är klass I eller klass II. En klass I moped skall parkeras som en motorcykel och kan borttransporteras om den står på cykelplats. En Klass II moped skall parkeras som en cykel men får stå på parkeringsplats för motorcykel men skall då betala ev. parkeringsavgift.

Cykelparkering

Det där med cykelparkering är lite speciellt. Det finns ett antal parkeringsområden bara för cyklar (och mopeder klass II) och de är redovisade i listan ovan. Det går dock bra att parkera sin cykel på alla cykelvägar (så länge de inte står i vägen, gäller även för moped klass II) och på många av torgen mm. Läs mer om det nedan och på Stockholms stads hemsida för parkeringsregler här.

P-hus under Slottsbacken

Parkeringshus

Jo, det finns ett parkeringshus i Gamla Stan vilket de flesta inte känner till. Det ligger under Slottsbacken och nås för allmänheten via Slottsbackens södra sida längs upp framför Myntkabinettet. Det finns hela 17 parkeringsplatser i ljusa fina lokaler, in och utgång för gående är via bilporten.

Längre ner på sidan finns en karta (Google maps) med alla parkeringsområdena utmarkerade. Klicka på en symbol så visas områdets adress.

 



Test