Öppna stäng menyn
En bild på ett stort hus
En bild på ett hus
En bild en telefon mm
En bild en karta

Brevlådor i Gamla Stan Stockholm

Det finns många brevlådor i Gamla Stan. Brevlådorna finns normal i 2 färger, gul och blått men för julen tillkommer den röd brevlådan. Läs mer om brevlådorna, var de finns och när de normalt tömms längre ner på sidan.

Bild på en brevlåda
Bild som visar brevlådor i Gamla Stan i Stockholm

 

Alla brevlådor Gamla Stan

Gata/torgGBRLatLong
Källargränd 111059.325518.071287
Birger Jarls torg 10059.32509518.064882
Västerlånggatan 1910059.32559918.068937
Skeppsbron 2011059.32493618.075439
Järntorget 11059.32280218.073422
Tage Erlanders plats 10059.32704918.069248
Slussplan 110059.32222718.072488
Lilla Nygatan 610059.32410418.068014
G:Gul brevlåda, B:Blå brevlåda, R:Röd brevlåda

 

Tabellen ovan visar alla brevlådor i Gamla Stan men för en vill vi göra en liten kommentar. Brevlådan på Lilla Nygatan 6 står inne på Postmuseet där också Gamla Stans postkontor ligger. Brevlådan är bara tillgänglig när antingen postkontoret eller museet är öppet, du hittar öppettiderna här. Brevlådorna i Gamla Stan har 3 färger, dessa färger betyder:

Postkontor finns det bara ett i Gamla Stan. Det ligger inne i Postmuseets lokaler vid Lilla Nygatan 6, precis till vänster när man kommer in i entrén. Där går det bra att lämna in paket, brev och köpa frimärken. Det är också här de som bor i Gamla Stan kan hämta ut postförsändelser.

Bild på 3 brevlådor

Gul brevlåda. I den gula brevlådan kan du lägga brev som skall skickas vart som helst i hela världen. Glöm bara inte att sätta på rätt frimärke.

Blå brevlåda. I den blå brevlådan kan du bara lägga i brev som skall skickas inom Stockholm, postnummer som börjar på 1.

Röd brevlåda. Den röda brevlådan finns bara utsatt i Gamla Stan före julen och där kan man bara lägga i julkort som skall skickas inom Sverige.

På kartan (Google maps) längre ner på sidan ser du alla brevlådorna i Gamla Stan. Klickar du på markeringen visas gatuadressen.

 



Test